Analiza błędu BDoc Type PRODUCT_MAT – produkt już istnieje

Dzisiaj opiszę jeden z typowych, a nawet można by powiedzieć, że topowych błędów, czyli błąd w przetwarzania BDoc-ów. W opisanym przypadku systemem źródłowym produktów/materiałów jest SAP ERP.

W trakcie monitorowania systemu w transakcji SW01 napotkaliśmy na błąd związanym z BDoc type – PRODUCT_MAT.

Aby uzyskać więcej informacji na temat błędu korzystamy z przycisku Show BDoc Msg Errrors/Receivers.

Wchodząc w szczegóły błędu dostajemy informację, że Istnieje już produkt z ID 123456.

Jest to sytuacja, w której został utworzony produkt w ERP-ie , który został poprawnie zreplikowany w SAP CRM. Po czym zostały dokonane zmiany w systemie źródłowym, zapisane i ponownie zreplikowane do CRM-a, ale już z niepowodzeniem. Trzeba zweryfikować w czym tkwi problem.  Dlatego należy porównać dane dwóch tabel w obu systemach:

 • w SAP CRM tabele COMM_PRODUCT:
 • w ERP-ie tabele NDBSMATG16:

Obserwujemy, że mamy różnice w numerze GUID w obu systemach. Trzeba by teraz wykonać aktualizację. Jeżeli zaciągniemy z ERP-a ponownie produkt, to nadal wystąpi ten sam błąd. Co w takim przypadku należy zrobić? Mamy do wyboru:

 •  usunięcie z SAP CRM produktu za pomocą raportu COM_PRODUCT_DELETE_SINGLE  w transakcji SE38 i ponownie przetworzyć błędny BDoc – tego rozwiązania nie rekomenduje.
 •  lub edycja tabeli COMM_PRODUCT, wprowadzenie poprawnego numeru GUID i ponawiamy błędny BDoc w transakcji SMW01 przyciskiem Reprocess Bdoc Message.

 

Pamiętaj! Najpierw sprawdź czy dane rozwiązanie zadziała na systemie testowym. Po udanej aktualizacji skonsultować z działem SAP Basis czy możemy wykonać takie działanie na systemie produkcyjnym. W ten sposób zapobiegniemy ewentualnej awarii systemu.

Nie zawsze da się naprawić błąd szybko, sprawnie i przede wszystkim skutecznie. Czasem wymaga to od nas powtarzania wielokrotnie tych samych czynności , aby uzyskać oczekiwany rezultatu.

 1. Cześć,
  Bardzo fajny i pomocny artykuł 🙂
  Ale mam pytanie co w przypadku większej ilości błędnych guid’ów produktów.
  Usuwać takie materiały i ponawiać BDoc czy zmiany masowo wprowadzać na tabeli COMM_PRODUCT ?

  1. Cześć Damian,
   Dziękuje za komentarz i miłe słowa.

   Co do Twoje pytania…na systemie produkcyjnym nie powinno dojść do takiej sytuacji, ponieważ wykonujemy szereg działań tych samych na systemie developerskim, testowym i przedprodukcyjnym. Znając jednak praktyki temat został niedociągnięty na innych systemach i mamy takiego babola na systemie produkcyjnym. Niestety nie udało mi się znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Oprócz tego, że warto, najpierw, rozwiązania testować na jednym z systemów nie produkcyjnym. Mogę Cię jedynie skierować do innych blogów i not SAP-owych, gdzie jest wyjaśnione co by było trzeba najpierw zrobić. Oto one:
   https://blogs.sap.com/2016/05/27/material-middleware-why-do-we-need-to-set-all-the-customizing-places/
   – SAP Note:1553940
   Moim zdaniem powinniśmy:
   – sprawdzić te elementy, o których mowa w blogu powyżej i nocie sapowej
   – jeżeli to jest okay, ponowiłabym BDOC. Jeżeli powyższe nie zadziała to:
   – zweryfikować ilość takich rozbieżnych guide number dla produktów
   – twarda poprawka/wyczyszczenie w tabeli i ponowienie BDOC-ów
   – ponowne zaciągniecie BDOC-ów, chyba że, wystąpi ponownie błąd. Wtedy będzie trzeba ustawić na nowo Inital update i liczyć na to, że pomoże.

   Mama nadzieje, że nie zafiksowałam się. Przy tym błędzie nie ma tutaj jednoznacznego rozwiązania. Niestety :/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *